معیار زیبایی بینی

پنج‌شنبه 1399/10/18 📅
معیار زیبایی بینی

معیار زیبایی بینی

جراحی پلاستیک بینی به عنوان مشکلترین جراحی زیبایی در بدن شناخته شده است. عوامل متعددی در پیچیدگی بیش از حد این جراحی نقش دارند که موفقیت در این جراحی‌‌ها را به رویایی برای بیمار وجراح بدل ساخته است. بینی هم به عنوان عضوی که در مرکز صورت قرار دارد و نقش کلیدی در تناسب اجزای صورت ایفا می‌‌کند و هم به عنوان عضوی مهم در سلامت بدن که اولین قسمت راه هوایی را تشکیل می‌‌دهد، با دو نقش مهم خود در زیبایی و سلامت حساسیت مضاعفی را در جراحی‌‌های پلاستیک بینی ایجاد می‌‌کند. بنابراین تلفیقی از حداکثر دانش، هنر و تجربه جراح به همراه آگاهی لازم بیماران در بالا بردن احتمال موفقیت این جراحی‌‌ها مؤثر است.موفقیت در جراحی زیبایی بینی را باید این طور تعریف کنیم که اگر پس از عمل جراحی پلاستیک بینی در زیبایی چهره اثر مثبتی ایجاد کند، در کنار آن سلامت راه تنفسی بینی نیز حفظ شده باشد. از این رو جهت آگاهی بیشتر با مواردی که موفقیت عمل جراحی پلاستیک بینی را به همراه دارند نکات لازم در این جراحی‌‌ها که رعایت آنها تلفیقی از زیبایی و عملکرد سالم بینی برای بیمار به ارمغان آورد را شرح داده می شود:

1- زیبایی بینی یعنی ایجاد چهره‌ای که با بینی جدید زیباتر به نظر برسد بدون اینکه هیچکس متوجه انجام جراحی روی بینی شده باشد. بینی زیبا یعنی بینی طبیعی که تناسب بهتری را در اجزای مختلف صورت ایجاد کرده است. در یک چهره ی زیبا در برخورد اول نگاه به چشم‌ها معطوف می‌‌شود و اگر بینی پس از عمل آنقدر مشخصه باشد که نگاه اول را به خود بکشاند، این بینی چهره را زیباتر نکرده است. با همین شناخت ساده نسبت به معیار‌‌های اصولی موفقیت جراحی پلاستیک بینی متوجه می‌‌شویم که بسیاری از بینی‌‌هایی که خود را بعنوان یک بینی عمل شده و غیر طبیعی جلوه می‌‌دهند، نه تنها بر زیبایی افراد نیفزوده اند بلکه با نمایان کردن آثار جراحی در چهره اصول زیبایی را مخدوش کرده اند.

2- یکی از عوامل مهم در موفقیت پس از عمل، تشخیص دقیق است. این موضوع هم از نظر تشخیص علت زیبا نبودن بینی در چهره بر اساس آنالیز دقیق صورت و هم از نظر تشخیص درست و دقیق مشکلات تنفسی پیش از جراحی حائز اهمیت است تا بیمار داوطلب جراحی پلاستیک بینی از زیبایی طبیعی و رفع مشکل تنفسی و سلامت بینی پس از جراحی اطمینان داشته باشد.

3– جراحی پلاستیک بینی، افزون بر ایجاد تناسب درخود بینی، باید ارتباط خوشایندتری را بین بینی و دیگر اجزای صورت برقرار ‌کند. دراین مورد هم، بیماران با اعتمادصددرصد به اصول و روش‌‌هایی که به کار می‌‌برم، طرح دقیق عمل بر اساس اصول علم جراحی پلاستیک صورت و مشکلات زیبایی و تنفسی بیمار را تماما به تجربه، هنر و دانش جراح واگذار می‌‌کنند چرا که جراحی بینی یک مسئله سلیقه‌ای نیست. بینی مثل مدل لباس نیست که هرکسی بنا بر سلیقه شخصی آن را انتخاب کند. بهترین بینی برای هر فرد فقط یک بینی است که بر اساس بافت و مواد بینی، تناسب اجزای صورت و حفظ تنفس حاصل می‌‌شود. برطبق اصول زیبایی، تنها آن بینی برای صورت حداکثر زیبایی را به وجود می‌‌آورد که حداکثر تناسب را با چهره داشته باشد، نه آنکه حداکثر کوچکی را. مثلا اگر یک بینی بیش از حد کوتاه شود و نسبتش درست نباشد این طور به نظر می‌رسد که قسمت پایینی صورت کشیده و بلند شده یا لب بالا خیلی بلند شده است. در برخی عمل‌‌ها که فقط به کوچک شدن بینی توجه شده، نه تنها زیبایی فرد افزوده نشده، بلکه تناسب چهره نیز کاملا از بین رفته است. درحقیقت معنی زیبایی، در تناسب و‌‌هارمونی میان اجزا است.

4- امروزه در روش‌‌های نوین که به روش‌‌های تقویتی بینی معروفند، اگر بخشی از بینی بافت اضافه دارد آن بافت اضافه را برمی‌داریم و در قسمتی از بینی که کمبود بافت وجود دارد پیوند می‌زنیم. در این روش‌ها ما بافت را تغییر شکل می‌دهیم نه اینکه آنها را خارج کنیم. در این روش‌ها اسکلت بینی بازسازی و بافت‌های ضعیف تقویت می‌شوند. بنابراین در درازمدت بینی کمتر دچار افتادگی می‌شود. در روش‌های قدیمی، جراحی بینی بیشتر متکی بر برداشتن و خارج‌کردن بافت بینی بود و بینی تقریبا همیشه کوچک می‌شد. اشکالات این روش‌ها سال‌های بعد خود را نشان می‌دهد و بهمین دلیل هم چند دهه طول کشید تا با شناخته‌تر شدن عوارض آنها کم کم کنار گذاشته شوند . در این روش‌ها در درازمدت بافت‌ها دچار فروافتادگی می‌شدند چون حمایت اسکلتی بینی کم می‌شد و بینی در سنین بالا حالتی چروکیده و افتاده پیدا می‌کرد واغلب بیماران مشکلات تنفسی هم پیدا می‌کردند.

5- در بینی‌‌های گوشتی، استفاده از روش های تقویت اسکلت بینی برای افزایش حمایت بافت‌های نرم بینی ضرورت دارد. جراحی این نوع بینی‌ها با استفاده از روش‌های جدید با نتایج مطلوب همراه است. در روش‌‌های جدید به جای آن که بافت گوشتی بینی برداشته شود، سعی می‌‌شود اسکلت نوک بینی با افزودن بافت‌‌های پیوندی تقویت شود تا فرم مطلوب نوک بینی ایجاد شود.

6- یکی از شایعترین موارد مراجعه بیماران مربوط به قوز بینی است. در روش‌‌های نوین جراحی بینی به جای کم کردن و کاهش بافت‌‌های پشت بینی، با تقویت و افزایش حمایت پایه بینی در ناحیه نوک بینی، قوز بینی اصلاح شده است. پس از آنالیز صورت در بسیاری از دختران و پسران ایرانی معلوم ثابت شده استکه در واقع علت قوز بینی در خیلی از افراد بلندی پشت بینی نیست بلکه ضعف جلو آمدگی نوک بینی به علاوه عمیق بودن ریشه بینی است که در ایرانی‌‌ها و کشورهای خاورمیانه بسیار شایع است. در این حالت باید قسمت پایینی بینی جلو بیاید یعنی باید اسکلت بینی راتقویت کنیم تا صورت به مراتب زیباتر شود.