توصیه های مهم قبل و بعد ازعمل جراحی بینی

پنج‌شنبه 1399/10/18 📅
توصیه های مهم قبل و بعد ازعمل جراحی بینی

1- نکات مورد توجه برای قبل ازعمل جراحی بینی

لازم است بیماران گرامی صبح راس ساعت مقرر به کلینیک مراجعه نمایند و حتما ، حداقل 8 ساعت قبل از مراجعه به کلینیک به طور کامل ناشتا باشند .

همراه داشتن مدارک بستری و یک نفر همراه برای بیماران گرامی الزامیست .

لازم است خانم ها بدون آرایش، زیور آلات و لاک ناخن بوده و آقایان بدون ریش باشند .

درصورتی که شب قبل از عمل دچار بدخوابی شدید میتوانید یک عدد قرص آلپرازولام0٫5 میل کنید تا راحت بخوابید و استرس نداشته باشید .

2- نکات مورد توجه برای بعد ازعمل جراحی

در جراحی زیبایی، پس از اتمام عمل بیمار به صورت کاملا هوشیار بوده و مشکل خاصی نخواهد داشت و تا حدود سه الی چهار ساعت بعد از عمل مرخص میشود .

بالا نگهداشتن زیر سر، گذاشتن کمپرس سرد کنار بینی و زیر چشم تا حداقل 48ساعت بعد از عمل جراحی، صحبت نکردن زیاد و انجام حرکت سنگین، از عوامل بسیار مهمی هستند که در صورت رعایت، بینی ورم بسیار کمتری خواهد کرد .

خوردن غذای نرم تا یک هفته توصیه میشود و بعد از آن غذای میکس و معمولی میل کنید و از مصرف خوراکی های بسیارسفت که نیاز به جویدن زیاد دارند مانند سیب، هویج و… به مدت یک هفته پرهیز نمایید .

نوشیدن آب میوه های طبیعی به مقدار زیاد توصیه میشود و مصرف داروهای تجویز شده برای شما از 12 ساعت بعد از عمل الزامیست .

تامپون های قرار داده شده در داخل بینی بیمار معمولا قبل از ترخیص خارج میشود تا بتوانید از راه بینی تنفس داشته باشید، مگر در مواردی خاص .

البته یک ماه اول به دلیل داشتن ورم داخل بینی، کمی تنفس سختر از قبل خواهد بود که با شستشو بهتر میشود .

زمان مراجعه بیمار به مطب جهت باز کردن گچ بینی، بین پنج روز تا یک هفته بعد ازعمل میباشد که دراین مدت به گچ بینی نباید آب بزنید .

قبل از مراجعه به مطب جهت باز کردن پانسمان بینی، حتما دوش بگیرید تا گچ روی بینی کاملا شل شود .

(درصورت افتادن گچ زیر دوش، نگران نشوید) و سپس به مطب مراجعه فرمایید .

3- روش مصرف داروها

استفاده از کپسول سفالکسین هر شش ساعت، کپسول نوافن هر6ساعت و قطره فنیل افرین هر 8 ساعت به مدت سه روز، سشتشو داخل بینی با سرم حداقل هر 8 ساعت (برای خارج کردن ترشحات میتوانید از گوش پاک کن استفاده کنید) بعد از شستشو داخل بینی را حتما با پماد تتراسایکلین چرب کنید .

بیماران گرامی، مخصوصا با پوست چرب و ضخیم از خوردن غذای شور و پرچرب اجتناب نمایند و مصرف ترشیجات را کاهش دهند تا روند کاهش تورم بهتر طی شود لازم به ذکر است هر نوع بینی بعد از جراحی متورم میشود و به نسبت کیفیت پوست و رعایت نکات، زمانی جهت برطرف شدن تورم نیاز دارد که از شش ماه تا دو سال متغیر است و تا دو هفته اول بعد از عمل تورم زیادتر می شود، نوک بینی همیشه بیشتر متورم میشود و زمان بیشتری برای کاهش ورم نیاز دارد .

تعویض چسب به روش صحیح و به موقع کمک زیادی به کاهش تورم میکند اما تاثیری در فرم نهایی بینی ندارد .

ممکن است در روزهای اولیه بعد ازعمل، بینی کمی کج به نظر برسد و یا سوراخ های بینی نامتقارن باشد، نگران نباشید با کاهش تورم برطرف خواهند شد .

بسیار احتیاط کنید هیچگونه ضربه ای به بینی نخورد مخصوصا هفته های اولیه پس ازعمل جراحی .

در صورت امکان مستقیم بخوابید تا ضربه ای به بینی وارد نشود .